Víte, co je stévie (Stevia rebaudiana)? Tato rostlina – stévie cukrová, sladká tráva – pochází z tropických a subtropických oblastí Střední a Jižní Ameriky. Domorodé kmeny ji používaly od nepaměti ke slazení maté, při pálení žáhy, k hygieně dutiny ústní a při cukrovce.
Dnes se vědci a výrobci potravin neustále snaží bojovat proti různým civilizačním chorobám nahrazováním cukru alternativními sladidly. A tak se v posledním desetiletí dostala stévie do popředí zájmu té části populace, která má ráda sladké.
Když byla ověřena její sladivost (využívají se listy) a zkoumají se některé další možné příznivé účinky na lidský organismus (zdá se, že by mohla zmírňovat projevy diabetes typu II tím, že zvyšuje produkci inzulínu a snižuje (či spíše nezvyšuje) hladinu cukru v krvi; anebo že by mohla napomáhat ke snížení krevního tlaku) rozmohlo se její pěstování téměř po celém světě.
Jako sladidlo, tedy jako potravinový doplněk, byla v Evropské Unii schválena v roce 2011. Díky tomu je možné přestat užívat průmyslově vyráběná umělá sladidla typu cyklamát a sacharin, která by mohla mít karcinogenní účinky.
Oproti cukru má stévie mnohé výhody – je vhodná pro osoby s cukrovkou, nepřispívá ke tvorbě zubního kazu (proto se hodí do nápojů a do žvýkaček) a neobsahuje žádné kalorie. Avšak jak je tedy možné, že sladí? Sladkost stévie totiž není založena na sacharidech, nýbrž na obsahu steviosidů (glykosidy). A ty mohou mít až 300x vyšší sladivost než cukr.
Stévie se prodává ve formě tablet, sirupu, v prášku, anebo přímo sušená rostlina. Dostupné jsou také kapky, které mohou být i různě ochucené – třeba s příchutí kávy, ovoce, čokolády, karamelu či skořice.
A kde je možné stevii koupit? Dnes už téměř všude – v supermarketech, v lékárnách, v kamenných obchodech i přes internet. Vyžadujte však stévii v nejlepší kvalitě, bez přidaných chemických látek, jako jsou konzervanty, aj.