Úzkost vám může způsobit pocit, že už nikdy nebudete schopni se uvolnit a být sami sebou. Zkušení psychoterapeuti vás však naučí osvědčené metody, jak zvládat své myšlení a překonat strach, abyste si mohli opět užívat života.
Kdy jsou úzkostné myšlenky problémem?
Pocit úzkosti v obtížných situacích, jako jsou zkoušky nebo pracovní pohovory, je zcela normální. A pokud se ocitneme v nebezpečné situaci nebo čelíme velké výzvě, naše tělo spustí stresovou reakci, aby nám poskytlo větší soustředění a pomohlo nám ji zvládnout.
Pokud však máte problém s úzkostí, vaše mysl si vždy najde něco, čeho se panicky obává, i když je to nelogické. Neustále vyhledáváte nebezpečí. A vaše stresová reakce se spouští pravidelně, někdy při sebemenší věci, takže se cítíte v úzkosti a mimo kontrolu, je na místě vyhledat pomoc psychoterapeuta.
Kognitivně-behaviorální terapie (KBT)
Kognitivně-behaviorální terapie (KBT) je v současné době užitečným způsobem pomoci při úzkostných poruchách jako je generalizovaná úzkostná porucha nebo panická ataka.
KBT psychoterapie vám pomůže změnit negativní myšlenky na vyvážené a užitečné a podniknout pozitivní kroky k dosažení vašich cílů navzdory vašim obavám a strachům. Někteří terapeuti KBT používají také „expoziční terapii“, která vám pomáhá postupně čelit věcem, kterých se bojíte.
Rogersovská psychoterapie
Dalším populárním směrem je rogersovská psychoterapie. Psychoterapeuti pracující v přístupu PCA se dokáží přizpůsobit tak, aby skutečně vyhovovala vašim individuálním potřebám, a poskytnout vám navrátit život do správných kolejí.
Úzkostné rysy nebo úzkostná porucha
Možná si řeknete „Ale já jsem byl vždycky úzkostný typ.“ Je sice pravda, že někteří z nás mají větší sklony k úzkostným stavům než jiní, ale to, že jste úzkostní od dětství, neznamená, že je to normální nebo v pořádku, a to ani v případě, že máte „vysoce funkční úzkost“ a dokážete ji dobře skrývat.
Chronická úzkost často znamená, že jste vyrůstali s úzkostným rodičem nebo v nestabilní domácnosti. Nebo jste v dětství prožili trauma, které hluboce ovlivnilo váš pocit sebe sama a vaší hodnoty. Ať už je to jakkoli, terapie může přinést změnu bez ohledu na to, jak dlouho žijete s obavami.
Příznaky úzkosti
Nejste si jisti, zda jde jen o obavy a nejde o nic vážného? Všimněte si, že úzkost provází také mnoho fyzických příznaků, mezi které může patřit bušení srdce, pocení a dušnost. Spánek může být obtížný a můžete trpět například bolestmi hlavy a žaludečními potížemi.
Zatímco ve stresu se snažíme vyčerpat, v úzkosti se stáhneme do sebe. Můžete se vyhýbat společenským kontaktům nebo odmítat příležitosti, čímž trpí vaše vztahy a kariéra. To může vést k nízkému sebevědomí a osamělosti, což znamená, že deprese a úzkost jdou často ruku v ruce.
Různé typy úzkosti
Pokud vaše pocity úzkosti trvají šest měsíců nebo déle a vaše myšlenky jsou méně logické a více se bojíte? Vaše úzkost může přerůst v generalizovanou úzkostnou poruchu.
Další diagnózy úzkosti mohou zahrnovat:
- panickou poruchu
- sociální úzkost (s agorafobií nebo bez ní)
- poporodní úzkost
- specifické fobie
- separační úzkostná porucha.
Psychoterapeut může také diagnostikovat, zda je vaše úzkost součástí jiné související poruchy, například posttraumatické stresové poruchy (PTSD), poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) nebo obsedantně kompulzivní poruchy (OCD).