Řeč je o tzv. kiteboardingu, který patří k relativním novinkám v oblasti vodních sportů. Co to vlastně je a co potřebujete k tomu, abyste si ho mohli vyzkoušet?
Co je kiteboarding
Kiteboarding nebo kite surfing je jízda na prkně (kiteboardu) po vodní hladině. Jezdec je tažen tažným drakem, takzvaným kitem.
K pohánění se využívá síla větru. Ačkoli se termínem kiteboarding označuje primárně sport, u kterého se jezdec nechává táhnout po vodní hladině, v zásadě stejně lze kite použít pro tažení na sněhu nebo prostě po zemi.
Kiteboarding je tak sport, který je na vybavení poměrně nenáročný, proto zpravidla i levnější než jiné vodní sporty.
Ačkoli tento adrenalinový sport zažívá v posledních letech výrazný rozkvět, jeho princip rozhodně není ryzí novinkou. Už v roce 1800 George Pocock objevil, že vítr se dá využívat jako pohon, a to jak pro vozidla na zemi, tak také pro lodě na vodě.
Ačkoli se ve své době jednalo spíše o nutnost a o způsob, jak se vyhnout placení daně, nápad se ujal. V roce 1903 průkopník letectví Samuel Cody takto dokonce přeplul kanál La Manche. Novodobá historie kitesurfingu se však začíná psát v roce 1977. Gijsbertus Adrianu Panhuise si nechává patentovat specifika sportu na plochém prkně alias boardu.
Co je k němu potřeba
Základní součástí sportovního vybavení jsou pochopitelně prkna čili kiteboardy. Začátečník ocení spíše měkčí prkno. Pro první jízdy se také vyplatí prkno, které je spíše rovné (ploché), neboť lépe stoupá. Vybraný kiteboard pro nováčka by měl být spíše větší.
Druhou nezbytností je kite neboli tažný drak. Při výběru záleží především na tvaru a rozměrech. A to se odvíjí jednak od hmotnosti jezdce, ale také od jízdního stylu. Záleží také na podmínkách, ve kterých plánujete jezdit.
Obecně lze říct, že čím je kiter těžší, tím větší kite by měl nad sebou mít. Velikost je ovlivněna také vnějšími podmínkami, konkrétně silou větru. Větší drak na kite se doporučuje v rozsahu větru 5-10 m/s a menší, pokud vítr dosáhne alespoň 8 až 15 m/s.
Nutnou součástí každého sportovního vybavení by rovněž měly být bezpečnostní prvky. U kiteboardingu je to především vesta. Nosit byste také měli helmu. Jezdec potřebuje rovněž trapéz na kitesurf, což je součást, která spojuje kitera s jeho kitem.
Co je hydrofoil?
Hydrofoil je specifickým typem prkna, které využívá technologii známou z křídlových člunů. Ty mají pod trupem přidělané křídlo nazývané právě hydrofoil. Ani v případě člunů se nejedná o úplnou inovaci, princip už je totiž znám z letadel.
U některých modelů může být již také motor. Takové výrobky jsou pak ideální pro využívání i na klidných vodách. Původně tuto technologii objevili pro účely svého sportu windsurfeři, rychle však zdomácněla také v kiteboardingu. Využít se dá pro rychlejší jízdu i v případě slabého větru.