Běhání patří k nejoblíbenějším typům sportů. Je nenáročné a věnovat se mu může téměř každý. Kazí vám vaše plány počasí? Pořiďte si běžecký pás. Jak si vybrat ten pravý?
S motorem nebo bez něj?
Obecně lze říci, že pás na běhání mít motor nutně nemusí. Takový model může nenáročným uživatelům stačit. Bezmotorové verze se používají pro chůzi i pro běh. Sportovec však musí motor „nahradit“ a rozhýbat je sám. Proto je používají spíše trénovaní běžci.
I naprostý začátečník může začít běhat na motorovém pásu. Coby minimální výkon se doporučuje 2 HP. Pořídit lze však běžecký pás s výkonem do 6 HP. Vyšší hmotnost běžce a vyšší preferovaná rychlost znamená také nutnost si pořídit výkonnější motor.
A pozor, myslete i na to, že motor pro svůj chod potřebuje energii. Tu mu obstaráte z běžné zásuvky na 220 V.
Šířka pásu
Poměrně univerzální volbou jsou pásy se šířkou 40 až 45 cm. Na nich lze už i pohodlněji běhat, začátečníkům mohou stačit. Pásy se šířkou 35 cm jsou relativně úzké, jen málokomu dle praktických zkušeností vyhovují.
V tomto případě určitě platí, že širší pás je lepší volbou a pokud váháte, kupte si ten nejprostornější. Ne nadarmo se nejvíc prodávají pásy se šířkou nad 45 cm. Jde ostatně nejen o komfort, ale i o bezpečnost. Nemusíte se dívat pod nohy a z pásu nespadnete.
Zatížení pásu
Zatížení pásu se odvíjí především od hmotnosti cvičícího. Počítejte vždy s rezervou minimálně 20 až 30 %. Běžecký pás do bytu bychom určitě svou hmotností neměli přetížit. Většina dnes prodávaných pásů má nosnost nad 110 kg.
Životnost se také odvíjí od kvality zpracování. Zde zjednodušeně platí, že čím více kovových prvků, tím lépe. Pokud jsou součástky z tvrzeného plastu, rychleji podlehnou opotřebení. To nemusí zásadně vadit jen při občasném používání.
Odpružení běžeckého pásu
Levnější modely mají zpravidla běžeckou plochu jen vyměkčenou podložkou. Kvalitní odpružení bývá záležitostí finančně náročnějších pásů. U takových modelů bývá deska uložena na speciálních gumových blocích a přizpůsobena je i celková konstrukce.
Odpružení bychom neměli podceňovat. Při běhu nám jde bez nadsázky o zdraví. Příliš tvrdý povrch značně zatěžuje klouby. Pásy bez odpružení proto nejsou vhodné na běh, ale maximálně k chůzi.
Sklon
Možnost změny sklonu běžecké plochy je již standardní součástí většiny modelů. Ty levnější však umožňují sklon regulovat pouze manuálně. Modely vyšších řad mají možnost ovládání elektronického. Ty nejlepší běžecké pásy mohou sklon měnit automaticky podle přednastaveného programu.
Další funkce
Potřebujete, aby pás kromě naběhaných kilometrů a času uměl i monitorovat tepovou frekvenci? Chcete si umět nastavit vlastní profil trasy, potřebujete rychlost přizpůsobit vaší aktuální tepové frekvenci nebo dokonce oceníte výbavu reproduktory?
Všechny tyto funkce (a mnoho jiných) může běžecký pás navíc mít. Přirozeně se ale lepší výbava odrazí ve výsledné ceně.
Skladnost
I běžecký pás určený do bytu je dost rozměrný, proto se počítá s tím, že jej po ukončení cvičení složíte. Většinou můžete běžeckou plochu vyklopit nahoru a celý stroj přesunout díky kolečkům. Složení není náročné, pod deskou bývá kvůli snazší manipulaci instalován tlumič.
Servis a náhradní díly
Čím delší záruku je prodejce ochoten nabídnout, tím lépe. Pás by nám neměl určitě vydržet jen po dobu zákonem garantované záruční lhůty v délce 2 let. Je ale samozřejmě pravda, že za například desetiletou záruku si připlatíte.
Pokud už závada nastane, vyplatí se vám, jestliže servis nabízí možnost, aby technika poslal přímo k vám. Jinak pás musíte složit a do servisu dopravit vlastními silami.
Cena
Bezmotorový běžecký pás pořídíte už za méně než 4 000 Kč. Kvalitní motorové běžecké pásy se pohybují v cenové relaci od 10 000 do 20 000 Kč. Samostatnou kategorii tvoří profesionální přístroje určené do fitness center. Ty stojí více než 50 000 Kč.
Vybrat si můžete např. na stránkách výrobce běžeckých pásů značky Lifefit – www.rulyt.cz