Je pravdou, že právnické osoby jsou často posuzovány jinak, než ty fyzické. Jistě, v mnoha případech to dává smysl, jinde je to poněkud zvláštní. Typickým případem zde jsou hypotéky. O ni si může zažádat kdokoliv, ovšem asi není překvapením, že existuje klasická a podnikatelská hypotéka. Ta má přitom určité výhody, které jinde nenajdeme.
Tou hlavní a nejdůležitější jsou nižší úroky. Ty znamenají, že celkově zaplatíme nižší částku, než kdybychom žádali o tu klasickou. Je to proto, že právnické osoby jsou přeci jen solventnější – koneckonců každá firma musí například mít základní kapitál, který je v řádu stovek tisíc. Je tedy jasné, že poskytovatel si může dovolit dát nižší úrok. Na druhé straně je však pravdou, že se případně platí mnohem vyšší penále a pokuty. Dále je tu fakt, že si můžeme zvolit z mnohem většího časového rozpětí. To mimo jiné znamená, že máme mnohem větší volnost v tom, jak dlouho chceme splácet. A jelikož finanční situace každé firmy je poněkud odlišná, je jasné, proč to mnoha podnikatelům vyhovuje.
Pro koho je ale vhodná? Zdaleka nejčastějšími zájemci jsou začínající podnikatelé, kteří potřebují pro svou firmu nemovitost, ať už jako továrnu či sídlo. A jelikož v této fázi obvykle není peněz nazbyt, je pochopitelné, že si zažádají o hypotéku. Zvláště když k tomu přičteme i fakt, že tyto prostory bývají podstatně dražší než klasický byt či dokonce rodinný dům.
Samozřejmě nelze zapomenout na to, že ani zde není vše dokonalé. Ani podnikatelské hypotéky nejsou vhodné pro každého, a je dobré si to zapamatovat. Tím hlavním rizikem je samozřejmě to, že náš podnik zkrachuje – což je, přiznejme si, naprostá většina případů. Pokud se nám to přihodí, pak budeme nejen ve finanční tísni, ale navíc ještě splácet hypotéku. A pamatujme, co bylo řečeno o penále a pokutách. I zde bychom tedy měli postupovat opatrně. Mít dluh se totiž skutečně jen málokdy vyplatí.