Dnes tolik využívané příčníky na hagusy jsou natolik odolné a pevné, že se na ně můžete spolehnout i v případě silných poryvů větru nebo případnému nárazu. Majitelé vozidel bez střešních nosičů nemusejí rozhodně zoufat, že v jejich případě není možné instalovat vhodné nosiče. Dají se totiž jednoduše umístit do rámu dveří.
- Základem pro uchycení příčníků je vytvoření fixačních nebo montážních bodů.
- Většinou se to řeší přípravou krytého otvoru se závitem, čepem se zeštíhlením nebo fixačním plechem, který se umístí pod krytku střešních lišt.
Nejpohodlnější přípravu pro střešní nosiče přinášejí podélníky neboli hagusy. Výhodou těchto prvků je univerzálnost.
Jaké jsou hlavní výhody hagusů
Konstrukčně jsou hagusy vytvořené tak, aby na ně bylo možné použít většinu příčníků. Za další výhodu se považuje vysoká nosnost. Tu oceníte především při převážení většího nákladu na dovolenou u moře nebo delší na pobyt na horách, kam je zapotřebí vézt více věcí.
- Žádného omezení z tohoto úhlu pohledu se nemusíte obávat ani v případě, že jste majiteli automobilu s prosklenou střechou.
- Využívají se příčníky určené pro fixační/montážní body.
Střešní nosiče budeme tedy vybírat podle uchycení.
- Příčníky na hagusy– tyto prvky jsou vybavené patkami svírajícími podélník. Automobil musí ale podélníkem disponovat. Při koupi příčníků je nutné znát rozteč hagusů.
- Příčníky na integrované hagusy– tímto prvkem jsou vybavené pouze některé vozy. V jejich případě je to součást střechy. Při výběru se řídíme značkou vozu.
- Příčníky pro vozy bez hagusů– v tomto případě máte dvě možnosti.
- Příčníky do fixačních bodů. U některých vozidel jsou ve střeše už od výrobce speciální montážní body, kam se příčníky uchytí pomocí šroubů. V tomto případě je nutné vybírat podle typu a značky vozu.
- Příčníky pod lem dveří. Systém funguje tak, že patky příčníků sevřou hranu střechy nad dveřmi. Je třeba vědět, zda má střecha odtokový žlábek.