Bulharsko patřilo za socialismu k oblíbeným destinacím pro plánování letní dovolené. Těch důvodů, proč již tehdy byl mezi lidmi velký zájem právě o tuto zemi, bylo několik. Především se jednalo o zemi spřáteleného socialistické bloku, což dnes sice již neplatí, ale to neznamená, že tu nemohou přetrvávat mezilidská přátelství, vzniklá právě v této době. A že jsou Bulhaři sdílní a srdeční, prokazuje i jejich výjimečná pohostinnost a velký zájem zejména o dětskou populaci.
Do Bulharska se ovšem jezdilo za sluncem k Černému moři. Zájem o tuto lokalitu sice trochu polevil krátce po Sametové revoluci, ale dnes se opět země Balkánského poloostrova stávají atraktivními a vyhledávanými. Černé moře se navíc pyšní několika zvláštnostmi, které jsou přívětivé zejména pro rodiny s dětmi a seniory. Nenajdete tu totiž prakticky žádné obávané mořské vetřelce, s nimiž se setkávají lidé v jiných částech světa. Nehrozí tu setkání se žahavou medúzou či velmi nebezpečným a smrtelně jedovatým perutýnem a nemůže se vám stát, například jako ve Španělsku, že šlápnete na pichlavého, černého mořského ježka.
Černé moře patří ke středně slaným, koncentrace soli odpovídá 19 gramům soli na litr vody. Pro srovnání, na Jadranu v Chorvatsku je slanost vyšší, zhruba 38 gramů na litr. Ovšem chcete-li si užít opravdu málo slanou mořskou vodu, vydejte se do Německa nebo do Polska k Baltu, kde jsou v jednom litru rozpuštěné jen 4 gramy soli.
Jestliže hledáte výraz Bulharsko měna, dozvíte se, že se tu platí místním platidlem s názvem Lev, ale co je podstatné, jsou tamní ceny. V některých lokalitách i relativně blízko mořského pobřeží vás vyjde pobyt mnohem levněji, než v zemích západní a jižní Evropy, například ve Francii a v Itálii. A nebudete si tu připadat, jako v odstrčené, zapadlé vesničce, tamní hotely poskytují veškerý komfort, na který jsme zvyklí.