Vyhněte se nachlazení pitím správného čaje

Rýma, kašel, bolest v krku, velká únava https://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2007/11/02.pdf a často i zvýšená teplota. To jsou příznaky nachlazení, které všichni důvěrně známe. Sezóna nepříjemných projevů začíná s chladnoucím počasím na podzim, přetrvává přes mrazivou zimu a ani na jaře se nevzdává. Zejména oslabený organismus si o napadení infekčními bakteriemi a viry přímo koleduje.

Zdravé návyky především

  • Už od útlého věku nám maminky vštěpují nutnost konzumace ovoce a zeleniny, samozřejmě mají pravdu. Ovoce a zelenina obsahují vitamíny a další nezbytné látky, které náš organismus nejen udržují v chodu, ale také podporují zdraví.
  • Celoroční pohyb na čerstvém vzduchu posiluje nejen svaly, ale i oběhový systém, odolnost organismu a udržují duševní rovnováhu.
  • Dodržování základní hygieny je nezbytné, ale pozor, nepřehánějte to s dezinfekcí! Úzkostlivým sterilním prostředím naopak svůj organismus oslabíte, nemá možnost se přirozeně adaptovat na běžné bakterie v prostředí.


caj1

Vyhněte se nachlazení přírodními prostředky

Účinnými spojenci proti obtěžujícímu nachlazení jsou od nepaměti pomocníci z přírody. Kromě již zmíněné každodenní nálože ovoce a zeleniny své tělo můžete povzbudit bylinkami.

Čaj z bylin je doporučován jako vhodná prevence nachlazení, nejenže dodá potřebné látky prospěšné zdraví, ale prohřeje celý organismus, což v nevlídném počasí jistě uvítáte.

Kvalitní bylinný čaj je nejsnadnější způsob využití účinných látek z bylin. Není to však čaj v pravém smyslu slova, jedná se o vodní výluh z bylinek. Na přípravu jednoho hrnku (250 ml) dobrého čaje budete potřebovat jednu polévkovou lžíci jemně nasekané byliny, kterou zalijte horkou vodou (ihned po dosažení varu). Hrnek zakryjte pokličkou a nechte 10 minut louhovat.

Ájurvéda předchází nemocem těla i mysli

Při péči o zdraví nejsme odkázání jen na západní medicínu, do povědomí evropské populace pronikají také tisíciletími ověřené způsoby ochrany tělesného a duševního zdraví z východních kultur.

ajurveda

Indické tradiční lékařství ájurvéda v doslovném překladu znamená „věda o životě“. Jedná se o holistickou (celostní, komplexní) léčebnou medicínu, která zastupuje systém výživy, cvičení, bylinné terapie, relaxace, meditace, detoxikace, aromaterapie a různé masáže.

Ájurvédský čaj je speciální bylinný preparát obsahující různé druhy bylin, které napomáhají zesílení organismu a udržování pevného zdraví. Pro přípravu tradičních himalájských ájurvédských čajů se používá na padesát různých druhů bylin rostoucích na rozlehlém Himalájském pohoří.
Síla bylinných směsí ájurvédských čajů spočívá v přesném poměru konkrétních bylin působících na specifický zdravotní problém.

Osvědčené přírodní antibiotikum

Silným spojencem proti nachlazení je česnek – ne nadarmo přezdívaný přírodní antibiotikum. Česnek má velmi silné protizánětlivé a dezinfekční účinky. Konzumovat lze jak čerstvý, ten však způsobuje nepříjemný zápach z úst, tak i zpracovaný česnek jako doplněk stravy v tobolkách.

cesnek

Pozor na zvýšené prokrvení žaludku u čerstvého česneku, někteří konzumenti mohou trpět při podráždění nepříjemnými bolestmi.