V poslední době je více než populární těžba různých druhů kryptoměn. Do povědomí široké veřejnosti se tak skrze média postupně vkrádají pojmy jako bitcoin, ethereum, blockchain a podobně. O čem ale vlastně mluvíme, pokud jde o kryptoměny?
Kryptoměny jsou novodobá elektronická platidla, která fungují na novátorském konceptu, jež vylučuje nekalé praktiky, na které můžeme narazit u tradičních peněz – jedná se zejména o zneužití moci díky kontrole nad schvalovacím procesem jednotlivých transakcí.
Pokud se rozhodnete zaplatit někomu tradičními penězi, tak celá věc probíhá tak, že vaši transakci a převod peněz musí schválit jeden centrální uzel, nejčastěji banka. Tento uzel má tedy monopol moci nad průběhem všech probíhajících transakcí, což nezřídka vede ke zneužívání. Naproti tomu v případě, kdy se rozhodnete platit kryptoměnou, tak vaše transakce bude peer to peer, tedy jen mezi uživateli, bez prostředníka. Systém kryptoměn se od tradičních peněz liší především v tom, že je decentralizovaný, anonymní, transparentní, levný a proto i odolný ke zneužití.
Potvrzování proběhlých transakcí totiž nemá na starosti žádný centrální uzel, nýbrž jednotliví uživatelé, konkrétně těžaři kryptoměny, jejichž hlavním úkolem je ověřování probíhajících transakcí a jejich připojování do řetězce bloků, za což získávají určitou odměnu.
Ovšem stát se úspěšným těžařem není jen tak, potřebujete k tomu vhodné zařízení typem odpovídající druhu kryptoměny, kterou se rozhodněte ověřovat. Ověřování transakcí je náročné na výpočetní výkon, takže jen tak nějaké zařízení si s ním neporadí. Konkrétně třeba u bitcoinu anebo litecoinu se neobejdete bez asic mineru, v případě litecoinu nazývaného také jako ltc miner nebo scrypt miner. Pokud ovšem takové zařízení budete vlastnit a budete jej efektivně využívat, bude pro vás těžba kryptoměny ověřováním transa